Zazimování bonsají
Bonsaje vyžadují v zimním období zvýšenou pozornost a péči. Jednotlivé druhy snášejí rozdílně nízké teploty a je potřeba s těmito rozdíly počítat při jejich zazimování. Není téměř v lidských silách vypsat návod na úspěšné zazimování všech druhů bonsají, protože jsou jich stovky, navíc každý můžeme pěstovat v klimaticky rozdílných podmínkách a také každá zima se více či méně odlišuje od těch předchozích. Z těchto důvodů jsem se rozhodl vymyslet systém, který vám jednoduše umožní správně zazimovat jakoukoliv bonsaj tak, abyste již nemuseli být v zimě nervózní.
V první řadě je nutné se zamyslet nad pojmem klimatická zóna, respektive zóna odolnosti. Tento systém zavádí 11 různých zón, které se liší průměrnou minimální zimní teplotou dané oblasti za posledních 5 let. Tento systém není dokonalý, protože bere v potaz pouze průměrné teploty a vynechává ostatní klimatické aspekty, jako jsou například srážky a výjimečné teplotní výkyvy. Může nám však napovědět, jak k našim stromkům správně přistupovat. Většina ČR spadá do klimatické zóny 6, vyšší polohy mají zónu 5, jižní Morava 7.
Pokud známe naši zónu odolnosti či klimatickou zónu, je potřeba se zamyslet nad mrazuvzdorností jednotlivých druhů stromů. Těch jsou však stovky, navíc zazimování ovlivní i stáří stromků, přičemž pravidlem je vyšší ochrana mladých bonsají. Mrazuvzdornost jakéhokoliv druhu zjistíme poměrně snadno na internetu, je ale potřeba pamatovat na skutečnost, že tato mrazuvzdornost platí pro stromy, které jsou zasazené v zemi, ne v miskách. Z toho důvodu může například stromku s odolností do -20 °C ublížit i slabý mráz, pokud není správně zazimovaný.
Když dáme do rovnice počet druhů stromů, několik úrovní stáří a rozmanitost klimatických podmínek v rámci ČR, vychází nám tisíce různých individuálních přístupů k jednotlivým bonsajím. Takový „katalog“ zazimování se možná jednou pokusím vytvořit, ale aktuálně je to mimo mé možnosti. A proto vám raději dávám návod, díky kterému na to sami přijdete poměrně jednoduše.
Základní princip zazimování tedy následuje níže uvedené kroky:
- Jaká je mrazuvzdornost vašeho druhu? Čím je odolnější, tím menší stupeň izolace je potřeba.
- Jak stará je vaše bonsaj? Opět, čím starší, tím méně je potřeba ji chránit.
- Kde žijete? Čím mírnější podnebí, tím méně je potřeba chránit.
Všechny tyto otázky můžeme bodovat na stupnici 1–5 bodů:
Pozn.: Lokalita je uvedená abstraktně. Vždy je nutné vyhodnotit vlastní lokalitu individuálně.
Po vyhodnocení bonsaje na základě tabulky můžeme sečíst jednotlivé body a přiřadit úroveň ochrany, přičemž si vždy dáváme velký pozor, zda naše bonsaj nespadá do červené, oranžové a žluté sekce:
Červená sekce – nejchoulostivější venkovní druhy jako například olivovník či duranta. Tyto druhy by vůbec neměly zažívat mráz a je potřeba je chránit nejlépe přezimováním v zimní zahradě s teplotou okolo 10–15 °C, nehledě na stáří či lokalitu.
Oranžová sekce obsahuje buď mladé semenáčky či druhy se slabou mrazuvzdorností (azalky). Vhodnou ochranou je umístění do skleníku, nehledě na stáří či lokalitu.
Pro žlutou, bílou a zelenou sekci v tabulce již může platit následující rozdělení:
- 3–5 bodů: Vaše bonsaj bude s největší pravděpodobností naprosto v pořádku i bez jakékoliv zimní ochrany. Pokud je však odolnost slabá, ochrana je nutná!
- 6–8 bodů: Do druhé kategorie spadají bonsaje, které je již nutné ochránit vhodným způsobem. Základem je bonsaj přemístit z jakéhokoliv výstavního místa na zem, mimo proudění větru. Pokud máte více stromků, je vhodná technika „sdružení“, kdy všechny bonsaje naskládáte těsně k sobě s těmi nejodolnějšími na vnějším okruhu této skupiny. Pro stromky ze žluté sekce je vhodné izolovat misku a tím i kořenový systém vhodnou a tlustou textilií, překrýt jej jemnou textilií či zasypat vhodným „substrátem“ (například keramzitem nebo štěpkou). Nevhodným zásahem je zasypání spadaným listím, které může obsahovat různé nemoci a patogeny, které se mohou následně snadně rozšířit na bonsaj.
- 9–11 bodů: Platí výše uvedený postup, přičemž při riziku vysokých mrazů je vhodnější náchylné bonsaje umístit například do boudy, garáže či sklepa (pozor, zejména jehličnany v zimě potřebují dostatek světla a naprosto tmavá místnost je i pro opadavé stromky nevhodná).
- 12–15: Platí opatření uvedená výše v jednotlivých barevných sekcích.
Tento bodovací systém, který jsem vymyslel, samozřejmě není dokonalý. Budu se jej snažit aktualizovat a upravovat dle nových poznatků a vědomostí. Technik ochrany bonsají před zimním počasím je opravdu hodně a každý má osvědčenou tu svoji. Základem je však ochrana kořenového systému a následně i ochrana větví a pupenů. V mnoha případech nepotřebujeme příliš chránit bonsaje, jako spíše drahé misky, které by kvůli mrazu mohly popraskat.
Základem je venkovní bonsaje přes zimu nehnojit, dbát na zálivku a umět se přizpůsobit měnícím se podmínkám během zimy. Přílišná ochrana může v teplých zimních dnech způsobit jarní probuzení, které při následných mrazech napáchá velké škody.
Pokud byste i po přečtení tohoto článku tápali, ozvěte se mi a spolu problematiku vyřešíme.
Ať se daří! Honza
Napsat komentář